Kröger

Firma Kröger Greifertechnik GmbH & Co. KG założona została w roku 1962 przez Wernera Krögera początkowo, jako zakład obróbki mechanicznej. W miarę rozwoju firmy firma zaczęła specjalizować się w produkcji chwytaków prac podwodnych takich jak wydobywanie piasku i żwiru, prac przeładunkowych w portach i transportu drewna.

Od roku 1990 zakres produkcji obejmuje również chwytaki do śmieci i popiołów.

Aktualnie Kröger jest wiodącym producentem chwytaków z ponad 40-letnim doświadczeniem w ich konstrukcji, rozwoju, produkcji i serwisowaniu.

Wszystkie typy chwytaków charakteryzują się długim okresem użytkowania, trwałością i nowoczesnością zastosowanych rozwiązań.

Chwytaki linowe, napędzane silnikiem oraz hydrauliczne produkowane są w zakładach w Sonsbeck.

Kröger jest średniej wielkości firmą mocną związaną ze swoim regionem, a swoje produkty eksportuje na cały świat, w szczególności do krajów europejskich.

Chwytaki Kröger są typowymi chwytakami używanymi w portach, spalarniach, hutach i kopalniach żwiru. Ich konstrukcje są odpowiedzią na wymagania stawiane przez klientów, łącząc w sobie nowoczesność konstrukcji z troską o koszty związane z ich produkcją. Nie wymagają one smarowania i obsługi, co pozwala na obniżenie kosztów ich eksploatacji.

Ważnym elementem jest obsługa serwisowa – służby serwisowe Krögera są gotowe do reakcji w ciągu 24 godzin.

Krótkie charakterystyki poszczególnych typów chwytaków:

  • Chwytaki hydrauliczne – odznaczają się dużą szybkością pracy oraz długą żywotnością. Kroeger zastosował precyzyjną metodę konstrukcji chwytaków pozwalającą na optymalne dobranie ich ciężaru i pojemności dla uzyskania maksymalnej raty przeładunkowej.
  • Chwytaki do pracy w portach – w portach zarówno morskich jak i śródlądowych najważniejszymi czynnikami są krótkie czasy przeładunku i przestojów związanych z konserwacją. Czynniki te zależą od trwałości urządzeń, ich wytrzymałości i rozwiązań konstrukcyjnych eliminujących obsługę. Rozwiązania zastosowanie przez Krögera spełniają wszystkie te wymogi pozwalając na ciągłą pracę chwytaków i dostosowanie ich konstrukcji nawet do specyficznych wymagań. W zależności od urządzeń przeładunkowych chwytaki te mogą być hydrauliczne, elektro-hydrauliczne lub mechaniczne (linowe) i przeznaczone są do wszystkich typów ładunków masowych i statków o każdej wielkości.
  • Chwytaki do złomu i drewna – przeznaczone do pracy w portach, na złomowiskach i w hutach a tartakach. Te do złomu są konstruowane do spełnienia określonych wymagań np. do rozładunków samochodów, wagonów czy pracy w wysokich temperaturach, te do drewna służą do transportu dłużyc, zrębków przy zastosowaniu różnych urządzeń dźwigowych.
  • Chwytaki do śmieci i popiołów – biomasa jest w coraz większym stopniu stosowana do produkcji energii: odpowiedzią Krögera na to zapotrzebowanie było stworzenie wyspecjalizowanej linii chwytaków do przeładunku śmieci i popiołów. Niezwykle korzystne jest w tej dziedzinie zastosowanie bezobsługowych konstrukcji chwytaków do minimum zmniejszających kosztowne przestoje i ryzyko związane z koniecznością obsługi urządzeń w ekstremalnych warunkach np. przy transporcie gorącego żużla. Chwytaki te mają własne silniki lub zasilane są za pomocą kabla i mogą być stosowane z różnego rodzaju urządzeniami dźwigowymi.
  • Chwytaki do wydobywania żwiru i piasku – od początku firma Kröger była znana w tej dziedzinie, a jej urządzenia były i są stosowane przy wydobywaniu żwiru i piasku oraz przy pogłębianiu wielu rzek w Europie. Jej bezobsługowe chwytaki zdobyły uznanie z uwagi na niezanieczyszczanie środowiska. Do chwytaków firmy Kröger należy też rekord głębokości pracy chwytaka zasilanego kablem (177 m na Jeziorze k/ Lucerny).